Ruhsatlı Veteriner Tıbbi Ürünler
Coronavirüs covit-19 dikkatli olalım

Değerli Meslektaşım

   Son zamanlarda Çin yuan bölgesinde çıkan ve dünya genelinde yayılım gösteren Corona virus (Covit-19) salgını ile ülkece mücadele edilmektedir. Hastalık; Pandemik özellik gösterdiği için halk sağlığı açısından ciddi bir risk olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalıştığımız hayvan sağlığı içerisinde pandemik seyreden Şap, Sığır vebası LSD gibi birçok hastalıklara karşı mücadele vermiş izolasyonun, bulaşma kaynaklarının kurutulması noktasının ne kadar önemli olduğunu bilen bir mesleğin içerisinden gelen bizlere bu hastalığa karşı alınması gereken önlemler noktasında görevler düşmektedir.

   Öncelikle kişisel sağlığımızı korumak; kendimiz ve irtibatlı olduğumuz kesimler ile oluşabilecek bulaşmayı en aza indirecektir. Hastalığın yayılmasını önleyebilecek gereken izolasyon kurallarına uymak, kliniklerimizde bu kurallara riayet etmek, hastalara giderken acil vakalar haricindeki diğer vakalara gitmeyi azaltmak, malzeme ve ekipman asepsi antisepsisine riayet etmek, kliniklerimizi kişilerle temas noktasında en aza indirgeyecek şekilde dizayna almak,  kliniklerimizde hasta sahiplerinin oturmalarının önüne geçmek, anamnez sürelerini kısaltmak, hasta sahipleri ile sosyal mesafe kurallarına uymak, maske takmak ve kliniklerimizde klinik kıyafetleri kullanarak sosyal yaşantımızda normal kıyafetlerimizi giymek bizi, ailelerimizi ve hasta sahipleri arasındaki çapraz kontaminasyona tabi tutulmasını önleyecektir.
   Topluma örnek olunması gereken bir noktada olan mesleğimizde bu gibi pandemik bir çok hastalık ile mücadele eden biz veteriner hekimlerin yapacağı çalışmalar elbetteki faydasını gösterecektir. Unutulmamalıdırki Veteriner hekimliği sadece hayvan sağlığı alanında değil insan sağlığına yönelik çalışmaları olan bir meslek grubudur.
   Uygulamalarımızın insanlara örnek olması ve hekimliğimizin bu hastalığa karşı duruşu ile kamuoyunun mesleğimize olan bakış açısını yükseltecek bir yaklaşım doğuracaktır.
İlginizden dolayı teşekkür ederim.

Seyit Sami KARYAĞDI

                    Oda Başkanı 

  
133 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret39018
İş Arayanlar
Eleman Arayanlar