Ruhsatlı Veteriner Tıbbi Ürünler
4 EKİM DÜNYA HAYVAN HAKLARI KORUMA GÜNÜ

Kamuoyuna saygı ile duyurulur

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

 

Hayvan haklarına ilişkin farkındalığı geliştirmek için 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde gerçekleştirilecek her etkinliğin değeri büyüktür. Birleşmiş milletler tarafından hayvan hakları evrensel beyannamesinin yayınlanması ile, ülkemizde 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ile, dini ve vicdani yönden de büyük önem taşıyan bir konudur hayvan hakları. 

 Etkinlikler nasıl olursa olsun, yapılan tüm çalışmalarda hepsinin verdiği mesaj aynıdır. 4 Ekim'in amacı, aslında her günümüzü birlikte geçirdiğimiz hayvanları görünür kılmak onlar ile birlikte yaşama arzusu ve saygısının her kesime anlatmakta ibarettir.

Elbette o bir günde bütün sahipsiz hayvanların başını okşayıp sevgi göstermek mümkün olmadığı gibi, hayvan hakları da bundan ibaret değildir zaten. Birlikte yaşadığımız tüm canlılara yıl boyu gösterilmesi gereken saygı ve sevginin hatırlanmasını sağlayan bir takvimdir.

Ancak her yıl 4 Ekim'de ne kadar çok kişi, kurum, kuruluş, hayvan haklarına dair insanların dikkatini çeken, algısını açan, bilinçlendiren faaliyetler yaparsa, bugün hemen etkisi olmasa da gelecek için umudumuz o kadar artar. İlimizde Valiliğimiz, il özel idaremiz ve il genel meclisimizin korunmaya muhtaç canlılar için yürüttüğümüz ve ilimizdeki veteriner hekimlerimizin örnek çalışmaları ile uygulanan projelerde bile bu canlara yardım edebilmenin mutluluğunu bizlere yaşatmıştır. Bu sayede yüzlerce binlerce canlıya umut ışığı olunması yanında bunun ülkedeki ilk proje olması bizlere ayrı bir gurur yaşatmıştır.

Bu yüzden biz Veteriner Hekimler olarak, hayvan haklarına saygı için bir anlık durup düşünmeler dahil her türlü emeğe minnettarız. Hedef her zaman daha iyisine ulaşmaktır. Bıkmadan usanmadan hayvan haklarının sevgi koşullu olmadığını anlatmaya ve savunmaya devam edeceğiz. Dünyaya gelen her canlı kadar yaşam hakkına sahip tüm hayvanlarımız için, haklarının savunucusu olmaya devam edeceğiz.

            İnsanın da hayvanın da taşıdığının can, aldığının nefes olduğunun bilincinde yetkililerle, önümüzdeki günlerde düzenlenmesi beklenen Hayvanları Koruma Kanunu sonrasında artık; yasal düzenlemelerin hayvanları nesne olarak görmediği günler istiyoruz.

            Hayvanları Koruma Kanununun insan ya da hayvan öncelikli değil insanlık için en iyisi olması dileklerimizle. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Kutlu Olsun.

 

  
190 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret29799