Dünya Kuduz Günü

Dünyada hayvan ve insanlar üzerinde tehdit oluşturan kuduz hastalığını önlemek için, toplumsal bilincin yükseltilmesi, evcil hayvanların, vahşi hayatın ve çiftlik hayvanlarının aşılanmasını birleştiren bütüncül bir yaklaşımın oluşması gerekmektedir.

Dünyamızda halen kuduz hastalığı nedeniyle yılda 59 bin kişinin hayatını kaybettiği dünya sağlık örgütü tarafından dile getirilmektedir.

Kuduzla Mücadele Küresel Birliği tarafından kuduzun neden olduğu küresel ekonomik yükün her yıl 8,6 milyar dolar olduğu tahmin edilirken, dünyada 150’den fazla ülkede halen hastalığın görüldüğünü bildirilmektedir.

Türkiye’de yıllık 230-240 bin insanın kuduz şüpheli ısırık vakasıyla karşılaştığı bir ortamda, Kuduz hastalığında korunma yaklaşımları hayat kurtarıcıdır. Dünyada hayvan ve insanlar üzerinde tehdit oluşturan kuduz hastalığını önlemek için, toplumsal bilincin yükseltilmesini, evcil hayvanların, vahşi hayatın ve çiftlik hayvanlarının aşılanmasını birleştiren bütüncül bir yaklaşımı doğru buluyoruz. Kuduz hastalığını dünya önemsiyor, bizim de önemsememiz gerekmektedir.

  
383 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın