Köylerdeki sokak hayvanları projemizin startı verildi
Köylerdeki sokak hayvanlarının tedavi. Aşılaması kısırlaştırılmasını hedef alan ve bölgemizde ilk defa uygulanan projemizin startı verildi. 
Bu amaçla saha koşullarında sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasını en uygun ve bilimsel olarak yapılabilmesi için cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve jinekoloji ana bilim dalı başkanı Doç Dr. Murat YÜKSEL hocamızın eğitmenliğindeki ovariectomi, ovariohisterectomi,  genital organ cerrahisi konularında saha uygulaması yapacak hekimlerimize bilgilendirme yapıldı. 
 Sokak hayvanlarına kısırlaştırma konularında gerekli cerrahi müdahale tiplerinin anlatıldığı ve sahada yapılması gereken işlemlerin görüşüldüğü toplantı sonunda İlimizdeki proje kapsamında ilk kısırlaştırma, aşılama ve parazit mücadeleleri gerçekleştirildi.
5 dişi ve 1 erkek köpekde kısırlaştırma., iç dış parazit tedavisi ve kuduz aşılamaların yapıldı. Proje ile işimizde tüm köylerde yaşayan kedi ve köpeklerin aşılanması iç dış parazit mücadelelerini yapıl ası ile onların yaşam ve sağlık standartladının yükseltilmesi yanında zoonoz hastalıkların azaltılarak insana geçebilecek hastalıkların önüne geçilmesi planlanmaktadır.
  
604 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın